Boys Varsity Swimming · Boys Varsity Swim and Dive finishes 2nd place at SEC Championship (Swimming)


  Place Points
Dexter High School 1st 584
Pinckney High School 2nd 432
Jackson High School 3rd 428
Adrian High School 4th 241
Chelsea High School 5th 230
Lincoln High School 6th 199
Tecumseh High School 7th 53

Pinckney Pirate High School Boys Swim and Dive were hosted by Dexter High School, for the SEC White Conference meet. In attendance was Adrian High school, Chelsea, Dexter, Jackson, Lincoln, and Tecumseh.

After the National Anthem, Jaedon Vandezande was recognized by his teammates for the SEC sportsmanship award, along with the swimmers from the other teams.

Event #1 Boys 200 Yard Medley Relay: A – Final the Pinckney pirates finished in 2nd place: Dylan Ray 28.03, Ben Richards 30.77, Tyler Ray 22.77, & Alex Beckwith 22.12 with a total time of 1:43.63. For a State Cut time(the state cut time for D3 is 1:46.49).
B – Final 11th place: Graham Kovacich 30.21, Jaedon Vandezande 33.28, Conor Trotter 27.66, Gavin White 26.47 with a total time of 1:57.62
Finals 17th place: Zach deBEAUCLAIR 33.49, Colton Spinelli 35.34, Seth Warrow 31.65, Kieron Pearson 27.00 with a total time of x2:07.48.

Event #2 Boys 200 Yard Freestyle: the Pinckney pirates finished 3rd place: Merek Dickey (25.49, 28.40,29.55, & 29.50) with a total time 1:52.49. For a State Cut time(the state cut time for D3 is 1:52.19).
11th place: Jaedon Vandezande (28.21, 31.55, 32.29, & 31.76) with a total time of 2:03.89
12th place: Davis Radde (27.81, 30.69, 32.51, & 32.88) with a total time of 2:03.89
19th place: Zach deBEAUCLAIR (31.31, 35.96, 37.40, & 34.37) with a total time of 2:19.04
23rd place: Thomas Lepper (33.70, 37.98, 38.89, & 36.99) with a total time of x2:27.56

Event #3 Boys 200 Yard IM: the Pinckney pirates finished 3rd place: Dylan Ray (27.72, 33.09, 37.97, & 30.00) with a total time of 2:08.78.
5th place: Ben Richards (27.90,36.43, 37.98, & 31.39) with a total time of 2:13.70.
7th place: Conor Trotter (29.28,34.63,40.88, & 31.17) with a total time of 2:15.96.
14th place: Hayden Hietbrink (33.84, 37.12, 45.29, & 34.15) with a total time of 2:30.40

Event #4 Boys 50 Yard Freestyle: the Pinckney pirates finished 2nd place: Alex Beckwith with a time of 22.87. For a State Cut time (the state cut time for D3 is 22.99).
9th place: Lucas Mondro with a time of 24.62
10th place: Royce Doll with a time of 25.11
21st place: Gavin White with a time of 26.72
25th place: Kieron Pearson with a time of x27.65
32nd place: Evan Loughridge with a time of x29.38
35th place: Paul Moore with a time of x31.17
37th place: Luke Eppler with a time of x31.71

Event #5 Boys 1 meter Diving: (11 dives) the Pinckney pirates finished 3rd place: Griffin Stahl with a score of 309.70
4th place: Kurt Morgan with a score of 268.30

Event #6 Boys 100 Yard Butterfly: the Pinckney pirates finished 1st place: Dylan Ray (24.18, 27.74) with a total time of 51.92. For a State Cut time (the state cut time for D3 is 56.89).
10th place: Royce Doll (28.89, 36.65) with a total time of 1:05.54
12th place: Graham Kovacich (29.75, 37.45) with a total time of 1:07.20
15th place: Kieron Pearson (35.59, 47.37) with a total time of 1:22.96

Event #7 Boys 100 Yard Freestyle: the Pinckney pirates finished 3rd place: Alex Beckwith (24.37, 26.16) with a total time of 50.53. For a State Cut time (the state cut time for D3 is 50.79).
10th place: Conor Trotter (26.57, 28.80) with a total time of 55.37
14th place: Hayden Hietbrink (28.17, 30.98)with a total time of 59.15
18th place: Seth Warrow (29.20, 32.39)with a total time of 1:01.59
24th place: Thomas Lepper (31.53, 34.48)with a total time of x1:06.01
26th place: Colton Spinelli (32.65, 35.00) with a total time of x1:07.65
27th place: Paul Moore (32.05, 35.90) with a total time of x1:07.95
28th place: Luke Eppler (32.94, 35.37) with a total time of x1:08.31

Event #8 Boys 500 Yard Freestyle: the Pinckney pirates finished in 2nd place: Merek Dickey (27.05, 29.99, 31.07, 30.94, 31.13, 31.92, 31.92,31.73,31.78, & 30.45) with a total time of 5:07.98. For a State Cut time(the state cut time for D3 is 5:10.09).
7th place: Davis Radde (28.67, 31.71, 32.48, 32.30, 32.83,33.88, 33.79, 33.32, 33.79, & 32.44) with a total time of 5:25.69.
9th place: Lucas Mondro (29.12, 32.36, 33.68, 34.41, 34.92, 35.41, 36.22, 36.17, 34.80, & 31.60) with a total time of 5:38.69
14th place: Gavin White (32.72, 36.10, 37.05, 37.82, 37.84, 37.68, 37.30,38.30, 37.65, & 36.53) with a total time of 6:08.99

Event #9 Boys 200 Yard Freestyle Relay: the Pinckney pirates finished in 5th place: Gavin White 26.76, Lucas Mondro 24.74, Royce Doll 24.36, Merek Dickey 23.36 with a total time of 1:39.22.
11th place: Hayden Hietbrink 25.59, Kieron Pearson 28.14, Zach deBEAUCLAIR 26.60, & Davis Radde 26.74 with a total time of 1:47.07.
In Exhibition: Seth Warrow 28.94, Thomas Lepper 30.06, Evan Loughridge 28.45, & Luke Eppler 31.80 with a total time of x1:59.25

Event #10 100 Yard Backstroke: the Pinckney pirates finished in 1st place: Tyler Ray (26.42, 28.14) with a total time of 54.56. For a State Cut time(the state cut time for D3 is 58.99).
13th place: Graham Kovacich (32.32, 33.76) with a total time of 1:06.08
18th place: Seth Warrow (35.89, 39.53) with a total time of 1:15.42
19th place: Zach deBEAUCLAIR (36.79, 39.67) with a total time of 1:16.46

Event #11 Boys 100 Yard Breaststroke: the Pinckney pirates finished in 5th place: Ben Richards (32.03, 36.03) with a total time of 1:08.06.
6th place: Dylan Ray (32.25, 35.86) with a time of 1:08.11
10th place: Jaedon Vandezande (34.08, 39.23) with a time of 1:13.31
14th place: Colton Spinelli (39.67, 42.16) with a time of 1:21.83
—- Evan Loughridge (40.96, 45.34) was DQ

Event #12 Boys 400 Yard Freestyle Relay: the Pinckney pirates finished in 2nd place: Tyler Ray (23.94, 49.12), Dylan Ray (25.18, 51.36), Merek Dickey (24.54, 52.66), & Alex Beckwith (23.81, 50.55) with a total time of 3:24.02. For a State Cut time(the state cut time for D3 is 3:30.39).
10th place: Conor Trotter (26.20, 55.37), Graham Kovacich (26.56, 56.90), Ben Richards (26.28, 55.08), Royce Doll (27.21, 55.89) with a total time of 3:43.24
In Exhibition: Davis Radde (28.17, 58.86), Lucas Mondro (26.60, 55.65), Jaedon Vandezande (27.83, 58.03), & Hayden Hietbrink (27.24, 58.08) with a total time of x3:50.62
In Exhibition: Colton Spinelli(33.04, 1:09.81), Thomas Lepper (32.69, 1:07.04), Luke Eppler (32.53, 1:12.45), & Paul Moore (28.58, 1:00.81) with a total time of x4:37.48

Combined Team Scores:
1. Dexter High School 584
2. Pinckney High School 432
3. Jackson High School 428
4. Adrian High School 241
5. Chelsea High School 230
6. Lincoln High School 199
7. Tecumseh High School 53