Boys Varsity Swimming · Boys Varsity Swim & Dive beats Adrian 122 – 63


away
122 Pinckney High School
home
63 Adrian High School
Away   Home
Away Home
Pinckney High School vs Adrian High School
122 63

Pinckney Pirate High School Boys Swim and Dive were hosted by Adrian High School, in their Ninth swim meet of the season. The Pirates were victorious against there 5th conference competitor 126 to 85 against Adrian. The Pirates next swim meet is Senior Night against Dexter @ Home this Tuesday.

Event #1 Boys 200 Yard Medley Relay: the Pinckney pirates finished in 1st place: Dylan Ray 28.11, Ben Richards 32.65, Tyler Ray 23.27, & Alex Beckwith 23.92 with a total time of 1:487.95 .
3rd place: Graham Kovacich 31.10, Jaedon Vandezande 36.49, Davis Radde 30.04, Lucas Mondro 26.80 with a total time of 2:04.43
5th place: Luke Eppler 42.26, Seth Warrow 39.35, Hayden Hietbrink 35.60, Kieron Pearson 27.73 with a total time of 2:24.94.

Event #2 Boys 200 Yard Freestyle: the Pinckney pirates finished 1st place: Merek Dickey (25.92, 29.41,30.89, & 30.10) with a total time 1:56.32.
4th place: Luke Eppler (35.23, 39.26, 41.29, & 34.99) with a total time of 2:30.77
5th place: Zach deBEAUCLAIR (33.31, 40.21, 41.99, & 36.26) with a total time of 2:31.77

Event #3 Boys 200 Yard IM: the Pinckney pirates finished 1st place: Tyler Ray (25.99, 30.06, 36.24, & 27.31) with a total time of 1:59.60. for a State Cut time(the state cut time for D3 is 2:08.19).
3rd place: Conor Trotter (30.37,35.93,43.62, & 32.81) with a total time of 2:22.73
4th place: Royce Doll (30.13, 38.95, 46.07, & 34.33) with a total time of 2:29.48

Event #4 Boys 50 Yard Freestyle: the Pinckney pirates finished 1st place: Ben Richards with a time of 25.06.
3rd place: Graham Kovacich with a total time of 26.27
4th place: Jaedon Vandezande with a time of 26.90
9th place: Jake Woods with a time of x30.76
In Exhibition: Kieron Pearson with a time of 27.50
In Exhibition: Davis Radde with a time of 28.18
In Exhibition: Caleb Jarema with a time of 28.36
In Exhibition: Colton Spinelli with a time of 29.48
In Exhibition: Evan Loughridge a time of 29.86
In Exhibition: Paul Moore with a time of 33.93

Event #5 Boys 1 meter Diving: the Pinckney pirates finished 1st place: Griffin Stahl with a score of 172.45
2nd place: Garrett Sharp with a score of 169.70
4th place: Kurt Morgan with a score of 144.35

Event #6 Boys 100 Yard Butterfly: the Pinckney pirates finished 1st place: Dylan Ray (23.44, 25.28) with a total time of 59.61
4th place: Jaedon Vandezande (32.50, 40.17) with a total time of 1:12.67
6th place: Hayden Hietbrink (37.29, 44.47) with a total time of 1:21.76

Event #7 Boys 100 Yard Freestyle: the Pinckney pirates finished 1st place: Tyler Ray (23.44, 25.28) with a total time of 48.72 for a State Cut time (the state cut time for D3 is 50.79).
3rd place: Conor Trotter (26.94, 30.15) with a total time of 57.09
5th place: Lucas Mondro (29.14, 31.59)with a total time of 1:00.73
In Exhibition: Seth Warrow (29.83, 32.68) with a total time of 1:02.51
In Exhibition: Kieron Pearson (30.73, 34.29) with a time of 1:05.02
In Exhibition: Colton Spinelli (32.88, 35.52) with a time of 1:08.40
In Exhibition: Thomas Lepper (32.11, 37.30) with a time of 1:09.41
In Exhibition: Luke Eppler (33.44, 36.27) with a time of 1:09.71
In Exhibition: Evan Loughridge (35.85, 38.28) with a time of 1:14.13
In Exhibition: Paul Moore (35.27, 39.33) with a time of 1:14.60

Event #8 Boys 500 Yard Freestyle: the Pinckney pirates finished in 2nd place: Ben Richards (29.83,33.28, 33.94, 34.82,34.98,34.49,35.47,35.47,36.10, &35.48) with a total time of 5:43.41
3rd place: Alex Beckwith (28.38, 31.87, 34.51,36.19, 36.40, 37.43, 38.52, 38.60, 38.56, & 35.94) with a total time of 5:56.25
4th place: Gavin White (31.16, 35.13, 36.24, 37.95, 38.38, 38.61, 38.72, 38.65, 38.77, & 37.45) with a total time of 6:11.06

Event #9 Boys 200 Yard Freestyle Relay: the Pinckney pirates finished in 1st place: Royce Doll 26.81, Merek Dickey 24.51, Conor Trotter 25.15, Alex Beckwith 22.78 with a total time of 1:39.25.
3rd place: Thomas Lepper 29.88, Caleb Jarema 28.08, Paul Moore 32.88, & Ben Richards 24.79 with a total time of 1:55.63.
4th place: Zach deBEAUCLAIR 28.81, Evan Loughridge 31.21, Jake Woods 30.00, & Gavin White 26.88 with a total time of x1:56.90

Event #10 100 Yard Backstroke: the Pinckney pirates finished in 1st place: Dylan Ray (29.75, 32.08) with a total time of 1:01.83.
4th place: Graham Kovacich (33.66, 35.11) with a total time of 1:08.56
5th place: Zach deBEAUCLAIR (40.07, 44.01) with a total time of 1:24.83

Event #11 Boys 100 Yard Breaststroke: the Pinckney pirates finished in 1st place: Merek Dickey (36.78, 39.28) with a total time of 1:16.06.
2nd place: Caleb Jarema (36.55, 39.77) with a time of 1:16.32
3rd place: Davis Radde (40.13, 45.85) with a time of 1:25.98

Event #12 Boys 400 Yard Freestyle Relay: the Pinckney pirates finished in 1st place: Tyler Ray (24.27, 49.80), Conor Trotter (27.11, 57.51), Merek Dickey (26.54, 57.45), & Alex Beckwith (26.66, 55.12) with a total time of 3:39.88.
3rd place: Royce Doll (27.50, 58.64), Seth Warrow (30.20, 1:04.26), Gavin White (28.44, 1:00.57), Thomas Lepper(33.24, 1:11.03) w with a total time of x4:14.50
4th place: Lucas Mondro (30.12, 1:01.78), Hayden Hietbrink (30.71, 1:05.37), Colton Spinelli (33.78, 1:10.18), & Jake Woods (35.28,1:13.97) with a total time of x4:32.30

Combined Team Scores:
1. Pinckney High School 122
2. Adrian High School 63