Boys Varsity Swimming · Boys Varsity Swim & Dive beats Fenton 110 – 76


away
76 Fenton High School
home
110 Pinckney High School
Away   Home
Away Home
Fenton High School vs Pinckney High School
76 110

Pinckney Pirate High School Men’s Swim and Dive vs Fenton @ Pirate Natatorium Tuesday Feb 3,2020

Event #1 Boys 200 Yard Medley Relay: the Pinckney pirates finished in 1st place: Tyler Ray 54.23, Wes Richards 25.17, Erik Bolang 23.99, & Mitchell Dickey 0.39 with a total time of 1:43.78. (cut a State cut time: the State cut standard is 1:44.19 for D2)
3rd place: Owen Weinburger 58.36 , Ben Richards 25.89 , Alex Beckwith 24.98, & Graham Kovacich 0.27 with a total time of 1:49.50.
5th place: Jaedon Vandezande, Seth Warrow 1:14.20, Davis Radde 30.52, Kieron Pearson 28.74 with a total time of 2:13.46

Event #2 Boys 200 Yard Freestyle: the Pinckney pirates finished 1st place: Tyler Ray (24.64, 27.90, 29.48, 28.53) with a total time of 1:50.55. ( Cut a Misca cut time: The Misca cut time is 1:54.79)
2nd place: Mitchell Dickey (24.86, 27.90, 29.33,29.02) with a total time of 1:51.11 ( Cut a Misca cut time: The Misca cut time is 1:54.79)
3rd place: Merek Dickey (26.35, 29.72, 30.42, & 30.15)with a total time 1:56.64.
Exhibition: David O’Connell (27.72, 32.21, 33.41, & 32.14) with a total time of 2:05.48.
Exhibition: Austin Randle (28.63, 32.10, 34.33, & 34.23) with a total time of 2:09.29
Exhibition: Kenneth Kidd (30.99, 33.93, 34.71, & 31.75) with a total time of 2:36.14

Event #3 Boys 200 Yard IM: the Pinckney pirates finished 1st place: Wes Richards (27.41, 34.08, 33.08, & 30.38) with a total time of 2:04.95. (Cut a Misca cut time: the Misca cut time is 2:10.89)
4th place: Ben Richards (29.13, 36.69, 39.02, & 32.30) with a total time of 2:17.14.
5th place: Conor Trotter (30.70, 36.25, 41.68, & 31.92) with a total time of 2:20.55.

Event #4 Boys 50 Yard Freestyle: the Pinckney pirates finished 1st place: Alex Beckwith with a time of 22.95(Cut a Misca cut time: the Misca cut time is 23.39)
3rd place: Owen Weinburger with a time of 23.77
4th place: Erik Bolang with at time of 23.87

Event #5 Boys 1 meter Diving: the Pinckney pirates finished 1st place: Griffin Stahl with a score of 144.35
2nd place: Caden Shannon with a score of 143.90
5th place: Kurt Morgan with a score of 126.80

Event #6 Boys 100 Yard Butterfly: the Pinckney pirates finished 1st place: Erik Bolang (26.14, & 29.16) with a time of 55.30 .(Cut a Misca cut time: the Misca cut time is 58.59)
5th place: Alex Beckwith (28.35, 35.14) with a time of 1:03.49
6th place: Davis Radde (31.84, 36.40) with a time of 1:08.24

Event #7 Boys 100 Yard Freestyle: the Pinckney pirates finished 1st place: Mitchell Dickey (24.76, 25.36) with a total time of 50.12. (Cut a Misca cut time: the Misca cut time is 51.79)
5th place: Royce Doll (26.47, 27.95) with a total time of 56.92.
6th place: Austin Randle (28.53, 31.11) with a total time of 59.64
Exhibition: Seth Warrow (31.02, 34.35) with a total time of 1:05.37
Exhibition: Kenneth Kidd (33.47, 34.36) with a total time of 1:07.83

Event #8 Boys 500 Yard Freestyle: the Pinckney pirates finished in 1st place: Tyler Ray (25.33, 28.42, 29.28, 29.77, 30.22, 30.24, 30.60, 30.70, 30.39, & 30.14) with a total time of 4:54.99.( cut a State cut time: the State cut standard is 4:59.69 for D2)
4th place: Merek Dickey (27.97, 31.12, 32.26, 32.93, 32.90, 33.35, 33.33, 32.90, 32.73, & 31.19) with a total time of 5:20.68.
6th place: David O’Connell (29.78, 33.73, 33.57, 34.39, 34.21, 34.55, 34.73, 35.12, 36.69, & 35.10) with a total time of 5:41.87.

Event #9 Boys 200 Yard Freestyle Relay: the Pinckney pirates finished in 2nd place: Wes Richards 23.62, Ben Richards 24.14, Merek Dickey 24.48, & Alex Beckwith 22.99 with a total time of 1:35.23. (Cut a Misca cut time: The Misca cut time is 1:36.49)
4th place: Royce Doll 24.72, Conor Trotter 25.86, Austin Randle 24.94, & David O’Connell 25.49 with a total time of 1:46.12.
6th place: Seth Warrow 30.63, Kieron Pearson 29.26, Davis Radde 27.72, Kenneth Kidd 31.03 with a total time of 1:58.64.

Event #10 100 Yard Backstroke: the Pinckney pirates finished in 1st place: Owen Weinburger (28.31, 29.65) with a total time of 57.96. (Cut a Misca cut time: The Misca cut time is 1:00.49)
4th place: Graham Kovacich (31.00, 32.58) with a total time of 1:03.58.
6th place: Jaedon Vandezande (34.89, 36.83) with a total time of 1:11.72.

Event #11 Boys 100 Yard Breast stroke: the Pinckney pirates finished in 1st place: Wes Richards (28.91, 33.28) with a total time of 1:02.19. .( cut a State cut time: the State cut standard is 1:01.89 for D2)
2nd place: Ben Richards (32.25 , 36.43) with a time of 1:08.68
5th place: Conor Trotter (35.68, 36.93) with a time of 1:12.61.
Exhibition: Seth Warrow (41.08, 47.21) with a total time of 1:28.29
Exhibition: Kieron Pearson (42.93, 52.68) with a total time of 1:35.61

Event #12 Boys 400 Yard Freestyle Relay: : the Pinckney pirates finished in 1st place: Mitchell Dickey (25.13, 51.23), Erik Bolang (24.75, 52.47), Merek Dickey (25.73, 54.17) , & Tyler Ray (24.17, 51.08) with a total time of 3:28.95. (Cut a Misca cut time: The Misca cut time is 3:34.99)
3rd place: Royce Doll (28.09, 58.57), Graham Kovacich (27.51, 59.55), Conor Trotter (29.00, 58.51), & Owen Weinburger (25.58, 53.55) with a total time of 3:50.18.
5th place: David O’Connell (29.44, 1:02.40), Davis Radde (30.10, 1:03.42), Austin Randle (29.14, 1:02.59), & Jaedon Vandezande (30.21, 1:03.90) with a total time of 4:12.31.

Combined Team Scores:
1. Pinckney High School 110
2. Fenton High School 76