Boys Varsity Swimming · Boys Varsity Swim & Dive finishes 1st place at 2020 SEC White Division Men’s Swim and Dive Championships


  Place Points
Pinckney High School 1st 427
Dexter High School 2nd 385.5
Jackson High School 3rd 239
Chelsea High School 4th 227
Lincoln High School 5th 168
Adrian High School 6th 125
Tecumseh High School 7th 105.5
Ypsilanti Community High School 8th 27

2020 SEC White Division Men’s SWIM and DIVE CHAMPIONSHIPS Finals @ Cameron Pool, Beach Middle School, Chelsea, MI Saturday Feb 29,2020

Event #1 Boys 200 Yard Medley Relay: The Pirates A relay finished in 1st place: Tyler Ray 22.28, Wes Richards 27.51, Erik Bolang 23.40, & Mitchell Dickey 23.47 with a total time of 1:38.66. (New Pinckney High School Varsity Record)(cutting a State cut time, the State cut standard is 1:44.19 for D2).
The Pirates B relay finished in 9th place: Owen Weinburger 27.14, Ben Richards 29.68, Graham Kovacich 27.42, & Conor Trotter 24.20 with a total time of 1:48.44.
The Pirates C relay finished in Exhibition: Seth Warrow 35.75, Jaedon Vandezande 33.72, Davis Radde 29.72, & Kenneth Kidd 28.19 with a total time of 2:07.38

Event #2 Boys 200 Yard Freestyle: The Pinckney pirates finished in 1st place: Mitchell Dickey (23.96, 26.73, 28.07, & 27.43) with a total time of 1:46.19. (cutting a State cut time, the State cut standard is 1:49.79 for D2).
5th Place: Owen Weinburger (25.69, 29.30, 29.96, & 28.49) with a total time of 1:53.44.
6th Place: Merek Dickey (26.18, 28.44, 28.60, & 32.64) with a total time of 1:55.86.
12th Place: David O’Connell (27. 93, 29.98, 31.67, & 31.10) with a total time of 2:00.14.
16th Place: Davis Radde (29.76, 33.06, 33.59, & 33.13) with a total time of 2:09.54.

Event #3 Boys 200 Yard IM: The Pinckney pirates finished 1st place: Tyler Ray (26.92, 32.95, 34.38, & 30.46) with a total time of 2:00.22. (Pinckney High New Varsity Record)(cutting a State cut time, the State cut standard is 2:04.59 for D2).
2nd Place: Tyler Ray (25.65, 31.24, 38.81, & 29.34) with a total time of 2:01.27. (cutting a State cut time, the State cut standard is 2:04.59 for D2).
7th Place: Ben Richards (28.04, 34.82, 36.63, & 31.88) with a total time of 2:09.07
13th Place : Jaedon Vandezande (31.39, 37.25, 43.64, & 32.09) with a total time of 2:20.58.

Event #4 Boys 50 Yard Freestyle: The Pirates were seeded 4th : Alex Beckwith with a 22.95, 10th : Conor Trotter with a 25.31, 11th : Royce Doll with a 25.35, 18th : Austin Randle with a 27.18, 21st : Kieron Pearson with a 27.86, & 27th : Kenneth Kidd with a 29.27.
The Pinckney pirates finished 3rd place: Alex Beckwith with a time of 22.66. (cutting a State cut time, the State cut standard is 22.69 for D2).
8th Place: Conor Trotter with a time of 24.34.
11th Place: Royce Doll with a time of 25.20.
16th Place: Austin Randle with a time of 26.20.

Event #5 Boys 1 meter Diving: The Pinckney Pirates finished in 2nd place: Griffin Stahl with a score of 302.25 after 11 dives.
4th Place : Kurt Morgan with a score of 241.35 after 11 dives.
5th Place : Caden Shannon with a score of 227.65 after 11 dives.
All three Divers qualified for the diving Regionals March 5th @ Fenton

Event #6 Boys 100 Yard Butterfly: The Pinckney pirates finished 1st place: Erik Bolang (24.26, 27.51) with a time of 51.77. (New Pinckney High School Varsity Record & New Charles S. Cameron Pool Record) (cutting a State cut time, the State cut standard is 54.79 for D2)
2nd Place: Tyler Ray (25.11, 28.01) with a time of 53.12. (cutting a State cut time, the State cut standard is 54.79 for D2)
10th Place: Graham Kovacich (27.53, 33.91) with a time of 1:01.44.
14th Place: Davis Radde (30.52, 33.80) with a time of 1:04.32.

Event #7 Boys 100 Yard Freestyle: The Pinckney pirates finished 4th Place : Alex Beckwith (24.87, 26.10)with a time of 50.97.
11th Place : Royce Doll (26.67, 29.33) with a time of 56.00.

Event #8 Boys 500 Yard Freestyle: The Pinckney pirates finished in 1st place: Mitchell Dickey (25.94, 28.62, 29.57,30.01, 30.04, 30.15, 30.34, 29.96,28.84, & 28.02) with a total time of 4:51.49. (cutting a State cut time, the State cut standard is 4:59.69 for D2)
5th Place: Merek Dickey (27.28, 29.94, 31.01, 31.51, 31.64, 31.84, 32.39, 33.16, 32.90, & 30.83) with a total time of 5:12.50.
8th Place: David O’Connell (28.17, 31.49, 32.54,32.74, 33.66, 34.12, 34.27, 34.14, 34.83, & 31.46) with a total time of 5:27.41.
9th Place: Austin Randle (29.32, 31.92, 33.29, 34.27, 35.53, 35.78, 34.55, 35.30, 36.15, & 32.18) with a total time of 5:38.29

Event #9 Boys 200 Yard Freestyle Relay: The Pirates A relay finished in 3rd place: Alex Beckwith 23.66, Conor Trotter 24.68, Merek Dickey 24.16, & Mitchell Dickey 22.45 with a total time of 1:35.04.
The Pirates B relay finished in 10th place: Royce Doll 25.20, Jaedon Vandezande 25.84, Austin Randle 26.38, David O’Connell 25.59 with a total time of 1:43.01.
The Pirates C relay C finished in Exhibition: Kenneth Kidd 28.89, Kieron Pearson 27.34, Seth Warrow 29.40, & Caden Shannon 30.13 with a total time of 1:55.76.

Event #10 100 Yard Backstroke: The Pinckney pirates finished in 1st place: Erik Bolang (26.21, 28.56) with a total time of 54.77. (New Pinckney High School Varsity Record) (cutting a State cut time, the State cut standard is 57.19 for D2)
4th place: Owen Weinburger (28.07, 30.08) with a total time of 58.15.
6th place: Graham Kovacich (28.85, 31.06) with a total time of 59.91.
17th place: Seth Warrow (38.97, 42.37) with a total time of 1:21.34

Event #11 Boys 100 Yard Breast stroke:The Pinckney pirates finished in 3rd place: Wes Richards (28.01, 32.00) with a total time of 1:00.01. (New Pinckney High School Varsity Record) (cutting a State cut time, the State cut standard is 1:02.89 for D2)
5th place: Ben Richards (30.14, 34.22) with a total time of 1:04.36.
11th place: Conor Trotter (33.43, 36.41) with a total time of 1:09.84.
14th place: Jaedon Vandezande (34.25, 38.98) with a total time of 1:13.23

Event #12 Boys 400 Yard Freestyle Relay: The Pirates A relay finished in 1st place: Tyler Ray (23.37, 25.48), Erik Bolang (23.24, 25.74), Wes Richards (23.71, 26.54) , & Mitchell Dickey (23.23, 25.69) with a total time of 3:17.00. (cutting a State cut time, the State cut standard is 3:24.89 for D2)
The Pirates B relay finished in 9th place: Alex Beckwith (25.42, 26.95), Owen Weinburger (24.78, 26.86), Graham Kovacich (25.82, 28.44), & Ben Richards(25.83, 27.08) with a total time of 3:31.18.
The Pirates C relay finished in Exhibition: David O’Connell (28.39, 30.60), Austin Randle (26.93,29.98), Davis Radde (28.82, 31.66), & Royce Doll (26.16, 29.03) with a total time of 3:51.57.

The 2019-2020 PHS Boys Swim & Dive team, Co-Champions for the SEC White Division. Congratulations Team!