Boys Varsity Swimming · Boys Varsity Swim & Dive (Senior Night) beats Jackson 132 – 53


away
132 Pinckney High School
home
53 Jackson High School
Away   Home
Away Home
Pinckney High School vs Jackson High School
132 53

Pinckney Pirate High School Men’s Swim and Dive vs Jackson @ Pirate Natatorium (Senior Night) Thursday Feb 13,2020

Event #1 Boys 200 Yard Medley Relay: the Pinckney pirates finished in 1st place: Tyler Ray, Wes Richards, Erik Bolang, & Mitchell Dickey (no split times) with a total time of 1:39.29 resting the both the Varsity Record and the Pool record. (cut a State cut time: the State cut standard is 1:44.19 for D2)
2nd place: Owen Weinburger, Ben Richards, Graham Kovacich, & Alex Beckwith (no split times) with a total time of 1:49.71.
4th place: Conor Trotter, Jaedon Vandezande, Davis Radde, Seth Warrow (no split time) with a total time of 2:06.15

Event #2 Boys 200 Yard Freestyle: the Pinckney pirates finished 1st place: Mitchell Dickey (25.21, 28.34, 30.37, & 30.66) with a total time of 1:54.58. ( Cut a Misca cut time: The Misca cut time is 1:54.79)
3rd place: Merek Dickey (28.49, 30.78, 31.53, & 32.53) with a total time of 2:03.33
6th place: David O’Connell (28.14, 31.97, 33.96, & 32.28)with a total time 2:06.35.
Exhibition: Jaedon Vandezande (29.33, 33.52, 34.69, & 32.83) with a total time of 2:10.37.
Exhibition: Seth Warrow (33.22, 38.33, 38.96, & 37.08) with a total time of 2:27.59
Exhibition: Kieron Pearson (32.42, 40.00, 41.45, & 39.38) with a total time of 2:33.25

Event #3 Boys 200 Yard IM: the Pinckney pirates finished 1st place: Wes Richards (26.50, 34.22, 34.14, & 29.88) with a total time of 2:04.74. (Cut a Misca cut time: the Misca cut time is 2:10.89)
2nd place: Ben Richards (28.21, 36.48, 38.21, & 32.52) with a total time of 2:15.42.
3rd place: Graham Kovacich (30.94, 34.92, 48.67, & 33.52) with a total time of 2:28.05.

Event #4 Boys 50 Yard Freestyle: the Pinckney pirates finished 1st place: Tyler Ray with a time of 22.64(cut a State cut time: the State cut standard is 22.69 for D2)
2nd place: Alex Beckwith with a time of 23.39 (Cut a Misca cut time: the Misca cut time is 23.39)
4th place: Conor Trotter with a time of 25.63
Exhibition: Royce Doll with a time of 25.49
Exhibition: Davis Radde with a time of 28.26
Exhibition: Kenneth Kidd with a time of 29.27

Event #5 Boys 1 meter Diving: the Pinckney pirates finished 1st place: Griffin Stahl with a score of 153.60
3rd place: Caden Shannon with a score of 139.75

Event #6 Boys 100 Yard Butterfly: the Pinckney pirates finished 1st place: Tyler Ray (24.68, & 28.00) with a time of 52.68 .( cut a State cut time: the State cut standard is 54.79 for D2)
3rd place: Alex Beckwith (27.87, 32.12) with a time of 1:01.99
4th place: Ben Richards (29.21, 33.09) with a time of 1:02.30

Event #7 Boys 100 Yard Freestyle: the Pinckney pirates finished 1st place: Erik Bolang (24.24, 26.66) with a total time of 50.90. (Cut a Misca cut time: the Misca cut time is 51.79)
2nd place: Owen Weinburger (24.98, 27.03 with a total time of 52.01
4th place: Conor Trotter (27.46, 28.40) with a time of 55.86
Exhibition: Royce Doll (26.98, 29.61) with a total time of 56.59
Exhibition: Kenneth Kidd (32.78, 35.97) with a total time of 1:08.75

Event #8 Boys 500 Yard Freestyle: the Pinckney pirates finished in 1st place: Mitchell Dickey (27.07, 30.01, 31.80, 32.66, 32.85, 33.50, 33.81, 32.99, & 31.61) with a total time of 5:19.15.
2nd place: Merek Dickey (28.80, 31.81, 32.41, 32.91, 33.02, 32.37, 32.99, 32.79, 32.45, & 32.53) with a total time of 5:22.08.
4th place: David O’Connell (29.47, 34.25, 34.56, 35.09, 35.20, 35.48, 35.45, 35.80, & 33.88) with a total time of 5:44.66
Event #9 Boys 200 Yard Freestyle Relay: the Pinckney pirates finished in 1st place: Wes Richards 23.94, Tyler Ray 22.63, Ben Richards 24.62, & Merek Dickey 26.09 with a total time of 1:37.28.
3rd place: Graham Kovacich 24.19, Conor Trotter 26.00, Royce Doll 25.08, & David O’Connell 25.99 with a total time of 1:42.26.
5th place: Jaedon Vandezande 27.40, Seth Warrow 29.67, Kenneth Kidd 30.95, & Davis Radde 27.92 with a total time of 1:55.94.

Event #10 100 Yard Backstroke: the Pinckney pirates finished in 1st place: Erik Bolang (27.36, 29.86) with a total time of 57.46. (Cut a Misca cut time: The Misca cut time is 1:00.49)
2nd place: Owen Weinburger (28.68, 30.28) with a total time of 58.96
4th place: Graham Kovacich (31.52, 33.26) with a total time of 1:04.78.

Event #11 Boys 100 Yard Breast stroke: the Pinckney pirates finished in 1st place: Wes Richards (28.84, 32.36) with a total time of 1:01.20. Resting the Pool record.( cut a State cut time: the State cut standard is 1:01.89 for D2)
3rd place: Jaedon Vandezande (35.81, 39.90) with a time of 1:15.71.
5th place: Davis Radde (39.80, 44.02) with a time of 1:23.82.
Exhibition: Seth Warrow (41.42, 45.81) with a total time of 1:27.23.
Exhibition: Kieron Pearson (40.62, 47.62) with a total time of 1:28.24

Event #12 Boys 400 Yard Freestyle Relay: : the Pinckney pirates finished in 1st place: Mitchell Dickey (25.17, 52.47), Erik Bolang (24.75, 52.81), Owen Weinburger (25.81, 54.57) , & Alex Beckwith (24.74, 51.33) with a total time of 3:31.18. (Cut a Misca cut time: The Misca cut time is 3:34.99)
3rd place: Royce Doll (27.29, 57.81), Merek Dickey (26.04, 55.09), David O’Connell (29.28, 1:02.35), & Kieron Pearson (32.51, 1:09.13) with a total time of 4:04.38.

Combined Team Scores:
1. Pinckney High School 132
2. Jackson High School 53