Boys Varsity Swimming · Boys Varsity Swimming falls to Dexter 118 – 65


away
118 Dexter High School
home
65 Pinckney High School
Away   Home
Away Home
Dexter High School vs Pinckney High School
118 65

Pinckney Pirate High School Boys Swim and Dive hosted Dexter High School, in their last home meet of the season/Senior night. The Pirates had there first loss to a conference competitor, losing 65 to 118. The Pirates next swim meet is the SEC Championship: Diving on Feb 12th and Swimming on Feb 13th @ Dexter at @ Parker Middle school.

Event #1 Boys 200 Yard Medley Relay: the Pinckney pirates finished in 2nd place: Tyler Ray 24.33, Ben Richards 32.05, Dylan Ray 27.40, & Alex Beckwith 22.63 with a total time of 1:46.41. for a State Cut time(the state cut time for D3 is 1:46.49).
4th place: Graham Kovacich 30.31, Jaedon Vandezande 34.48, Davis Radde 30.19, Jake Woods 30.45 with a total time of 2:05.43

Event #2 Boys 200 Yard Freestyle: the Pinckney pirates finished 1st place: Tyler Ray (25.99, 27.60,27.68, & 26.33) with a total time 1:47.60. for a State Cut time(the state cut time for D3 is 1:53.19).
3rd place: Merek Dickey (26.49, 29.83, 31.14, 31.86) with a total time of 1:59.32
6th place: Jaedon Vandezande (29.89, 34.21, 35.26, & 32.93) with a total time of 2:12.29

Event #3 Boys 200 Yard IM: the Pinckney pirates finished 3rd place: Dylan Ray (28.17, 34.64, 38.83, & 30.26) with a total time of 2:11.90.
4th place: Ben Richards (29.35, 37.43, 38.49, & 33.32) with a total time of 2:18.59
5th place: Conor Trotter (1:51.81, 31.18) with a total time of 2:22.95

Event #4 Boys 50 Yard Freestyle: the Pinckney pirates finished 2nd place: Alex Beckwith with a time of 22.97. for a State Cut time(the state cut time for D3 is 22.99).
5th place: Graham Kovacich with a total time of 26.00
6th place: Royce Doll with a time of 26.14
In Exhibition: Gavin White with a time of x26.77
In Exhibition: Hayden Hietbrink with a time of 27.15
In Exhibition: Zach deBEAUCLAIR with a time of 27.89
In Exhibition: Caleb Jarema with a time of 28.15
In Exhibition: Kieron Pearson with a time of 28.51
In Exhibition: Jake Woods with a time of 30.04
In Exhibition: Evan Loughridge a time of 30.85
In Exhibition: Luke Eppler with a time of
In Exhibition: Paul Moore with a time of 32.28
In Exhibition: Thomas Lepper with a time of 32.32

Event #5 Boys 1 meter Diving: the Pinckney pirates finished 2nd place: Griffin Stahl with a score of 182.25
3rd place: Garrett Sharp with a score of 168.60
4th place: Kurt Morgan with a score of 142.80

Event #6 Boys 100 Yard Butterfly: the Pinckney pirates finished 4th place: Davis Radde (30.84, 34.71) with a total time of 1:05.55
5th place: Royce Doll (30.24, 36.40) with a total time of 1:06.65

Event #7 Boys 100 Yard Freestyle: the Pinckney pirates finished 3rd place: Alex Beckwith (25.22, 26.80) with a total time of 52.02
5th place: Conor Trotter (27.52, 29.29) with a total time of 56.81
6th place: Gavin White (28.24, 31.40)with a total time of 59.64
In Exhibition: Caleb Jarema (30.25, 33.68) with a total time of 1:023.93
In Exhibition: Luke Eppler (33.50, 35.50) with a time of 1:09.00
In Exhibition: Thomas Lepper (33.24, 36.24) with a time of 1:09.48
In Exhibition: Jake Woods (33.66, 36.41) with a time of 1:10.07
In Exhibition: Evan Loughridge (34.85, 37.66) with a time of 1:12.51
In Exhibition: Paul Moore (35.94, 39.68) with a time of 1:15.62

Event #8 Boys 500 Yard Freestyle: the Pinckney pirates finished in 1st place: Tyler Ray (25.12, 28.26, 29.38, 30.13, 30.27, 30.07, 30.44, 30.11, 30.13, & 28.92) with a total time of 4:52.83. for a State Cut time(the state cut time for D3 is 5:10.09).
4th place: Merek Dickey (28.10, 31.97, 33.29, 33.87, 33.90, 34.31, 34.47, 35.28, 34.20, & 32.66) with a total time of 5:32.05
6th place: Lucas Mondro (30.59, 34.99, 36.75, 37.81, 37.91, 38.83, 39.00, 39.21, 39.47, & 33.66) with a total time of 6:08.22

Event #9 Boys 200 Yard Freestyle Relay: the Pinckney pirates finished in 2nd place: Alex Beckwith 23.64, Royce Doll 26.13, Conor Trotter 25.42, Merek Dickey 25.48 with a total time of 1:40.65.
4th place: Gavin White 28.30, Caleb Jarema 29.59, Thomas Lepper 30.15, & Evan Loughridge 31.02 with a total time of 1:59.06.
5th place: Hayden Hietbrink 29.95, Kieron Pearson 33.44, Luke Eppler 32.85, & Paul Moore 32.85 with a total time of 2:03.41

Event #10 100 Yard Backstroke: the Pinckney pirates finished in 4th place: Graham Kovacich (32.73, 36.11) with a total time of 1:08.84.
5th place: Seth Warrow (34.97, 39.45) with a total time of 1:14.42
6th place: Zach deBEAUCLAIR (37.88, 39.19) with a total time of 1:17.07

Event #11 Boys 100 Yard Breaststroke: the Pinckney pirates finished in 2nd place: Ben Richards (32.71,36.75) with a total time of 1:09.46.
3rd place: Dylan Ray(33.44, 37.14) with a time of 1:10.58
5thplace: Jaedon Vandezande (36.01, 41.47) with a time of 1:17.48

Event #12 Boys 400 Yard Freestyle Relay: the Pinckney pirates finished in 2nd place: Tyler Ray (24.37, 49.44), Dylan Ray (25.91, 54.28), Ben Richards (26.61, 57.07), & Merek Dickey (25.89, 55.60) with a total time of 3:36.39.
4th place: Conor Trotter (28.00, 58.51), Royce Doll (27.61, 58.63), Lucas Mondro (29.55, 1:01.03), Graham Kovacich (28.54, 1:02.38) with a total time of 4:00.55
6th place: Davis Radde(29.33, 1:01.35), Jaedon Vandezande (30.83, 1:06.49), Zach deBEAUCLAIR (31.74, 1:06.38), & Seth Warrow (30.08,1:03.41) with a total time of 4:17.63

Combined Team Scores:
1. Dexter High School 118
2. Pinckney High School 67